Nowa strona Centralnej Komisji?

CKSiT - logo

Nowa strona Centralnej Komisji?

Chcąc dzisiaj wyszperać kilka informacji na stronie Centralnej Komisji, natrafiłem na komunikat, że strona na czas modernizacji jest wyłączona. Być może dotychczasowe władze CK chcą na zakończenie kadencji choć trochę poprawić wizerunek tej skąd inąd ważnej państwowej instytucji. Strona CK była do tej pory największym „publicznym” koszmarkiem jaki miałem okazję widzieć. Mam nadzieję, że nowa strona będzie szła w parze z powagą instytucji jak również poprawiona zostanie jej użyteczność, która do tej pory również pozostawiała wiele do życzenia.

Wątpliwości

Pomimo tego, że (jak zawsze w podobnych przypadkach) czekam na nową odsłonę trochę jak dziecko Świętego Mikołaja, pewne wątpliwości budzi fakt, iż na czas modernizacji nie zapewniono dostępu do dokumentów w ramach prowadzonych postępowań będących w toku. Funkcja publikacyjna strony internetowej CK to nie tylko jakieś widzimisię – obowiązek publikowania wniosków, recenzji, itp. wynika wprost z ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym! Upublicznienie dokumentów w ramach poszczególnych procedur związanych ze stopniami i tytułem naukowym ma sprzyjać transparentności działań i kontroli społecznej w środowisku naukowym. Powstaje zatem pytanie – jak ocenić zaobserwowane zachowanie CK?

Rozumiem, że technologie informatyczne nie wszystkim muszą być znane, jednakże przyjęło się już, że wszelkie zmiany i modernizacje ważnych stron internetowych prowadzi się równolegle, bez pozbawiania dostępu do ważnych i – co najważniejsze – WCIĄŻ AKTUALNYCH treści, mogących mieć wpływ na ostateczne nadanie stopnia lub tytułu naukowego.

Niedopatrzenie

Po cichu liczę, że przy całkowicie dobrej woli doprowadzenia strony Centralnej Komisji do porządku i rozsądnego wyglądu licującego z powagą instytucji, pozbawienie dostępu do dotychczasowych treści to tylko zwykłe niedopatrzenie, a nie zapowiadane jeszcze w 2015 roku czyszczenie serwerów połączone z kasowaniem danych (szerzej o tamtej mini „aferze” można przeczytać TUTAJ). Mam też nadzieję, że dostęp do zgromadzonej dokumentacji zostanie rychło przywrócony a prace modernizacyjne będą prowadzone równolegle „w tle”.

Polub i udostępnij:
Follow by Email
Facebook
Google+
http://piotrpokorny.pl/nowa-strona-centralnej-komisji/
LinkedIn